Дар за Днес - Page 14 - Форум на АА в България

[ Ново съобщение · Потребители · Правила на форума · Търсене · RSS ]
Page 14 of 65«1212131415166465»
Forum moderator: elica 
Форум на АА в България » AA Форум » Форум на Анонимни Алкохолици » Дар за Днес
Дар за Днес
hope Дата: Неделя, 31-08-2014, 10:33 AM |Съобщение 196
С опит във форума
Група: Потребител
Постове: 957
Статус: Извън линия
Последствията  от гнева могат да бъдат много  по-тежки от причините за него. - Marcus Aurelius 

Гневът разрушава нашето  спокойствие. Някои от нас го изразяват в шумни изблици , а други просто тихо се задушават  в него. Понякога се чувстваме вътрешно ядосани, но  искаме да изглеждаме мили и невъзмутими - тогава нашият гняв излиза по страничен начин, наранява някого косвено или по подли начини. След като сме казали или направили нещо в гнева си, чувстваме угризения или съжаление.
Иска ни се да можехме да върнемвремето назад с магическа пръчка, да се върнем в дадената ситуация и да съберем счупените от нас парчета, след това да ги поставим  наново. 

Никой не може просто да  прогони чувството на  гняв от живота си. Той е  естествено човешко чувство. Но ние можем да станем отговорни за неговата проява, и  първото, което трябва да направим, е да приемем нашия  гняв. Той възниква вътре в нас и  овладяванетому е наша лична отговорност, дори когато гневът ни е  напълно оправдан. Ние избираменачина, по който да  го изразим. Не е отговорно поведението, когато казваме: "Ти ме накара да се ядосам, така че избухнах по твоя вина. " 

След като приемем гнева си, ние се стремим към интервал от време между усещането и нашите действия. Научаваме се да  забелязваме своите чувства преди те да достигнат точката на експлозия. Постигайки  това психическо пространство, избираме как да ги изразим. 

Днес ще забележа и приема моя гняв, след това ще избера почтен начин да го изразя.

hope Дата: Понеделник, 01-09-2014, 9:20 AM |Съобщение 197
С опит във форума
Безпокойство и стрес

"Правете планове, но не планирайте резултатите." Това е една проста фраза, която ни предпазва от ненужните безпокойство и стрес.

Ако нашите планове включват други хора, за нас би било разумно да работим по най-добрия начин за реализирането на мечтите ни, но не трябва да очакваме или да се притесняваме ако другите не искат  същите цели. Не трябва да се притесняваме, ако другите не са толкова ентусиазирани за нашите идеи като нас. От  прилагането на Смирената
молитва знаем, че можем да променим само себе си; ние не можем да принудим другите да се променят.

Друга причина за ненужния стрес идва от нашия вкоренен навик да се отнасяме към себе си като недостатъчно
способни, дори изобщо като неспособни. Прекалено често тези от нас, които правят планове, се отказват от тях, защото се опитват да предскажат резултата от нашите мечти въз основа на миналите ни преживявания. Ние погрешно заключаваме,
че тъй като не успявахме или се чувствахме неспособни в миналото, със сигурност няма да успеем и в бъдеще. По този начин ние се отказваме твърде скоро и същевременно рационализираме нашето „бягство” с нагласата "Защо да се занимавам с това,
защо изобщо да се опитвам?"

Днес ще правя планове, но няма да планирам резултати. Ще работя за моя план ден след ден, момент след момент, знаейки, че миналото ми не е безпогрешен индикатор за моя настоящ или бъдещ успех. Аз ще гледам напред с надежда, не с отчаяние.

Съобщението поправено от hope - Понеделник, 01-09-2014, 9:23 AM

hope Дата: Вторник, 02-09-2014, 11:23 AM |Съобщение 198
С опит във форума
Размишление за деня:

Всеки от нас може да се справи с предизвикателствата, когато ги посрещаме ден след ден. За днес. Можем да бъдем съборени, когато към тях прибавим тежестта на тези две ужасни вечности - вчера и утре. Опитът от „днес“ не може да го стори.
Разкаянието или горчивината от нещо, което се е случило вчера, или пък страхът от това което утре може да донесе, обаче могат.
Дали живея за днес, за дадения  момент?

Действие за деня :

Моят дар за Бог е благодарното ми сърце. Ако животът ми изглежда труден,  ще търся причини да бъда благодарен и ще изразявам своята благодарност. Ако търся усърдно нещо, на което да се радвам и да благодаря, ще придобия навика да бъда постоянно благодарен за всички Божии благословии.

Молитва за Деня:

Моля се постоянно да си припомням причините за искрената ми благодарност.

Съобщението поправено от hope - Вторник, 02-09-2014, 11:25 AM

hope Дата: Сряда, 03-09-2014, 11:29 AM |Съобщение 199
С опит във форума
Приемането ни носи свобода  

Опитите да променяме човекили ситуация, които не ни харесват, обикновено ни водят до конфликти. И
конфликтите ни причиняват напрежение, гняв и тревожност, които ограничават
живота ни. Те крадат от способността ни да бъдем отворени за възможностите за
растеж и промяна. 

Защо е толкова трудно даприемаме ситуациите, които не харесваме? 12 - стъпковите програми ни показват,
че е така заради нашето его. Когато другите не са съгласни с наше предложение
или мнение, ние се чувстваме унижени. Като зависими, нашата самооценка е
свързана с реакциите на другите хора. 

Но ние можем да се променим.Вместо да бъдем определяни от другите или пък ние да ги определяме, можем да се
оставим да ни вдъхновяват успешните лични истории, които чуваме в тази
програма. Ще открием колко по-добре се чувстваме, когато не сме на „бойното
поле” с нашите приятели и близки. 

Днес няма да влизам вконфликти с другите хора. Ще позволя на другите да бъдат себе си, и да правят
това, което чувстват за правилно за тях. От това ще се почувствам много
по-свободна.

hope Дата: Четвъртък, 04-09-2014, 9:26 AM |Съобщение 200
С опит във форума
Могъществото започва не от силата, а от безсилието ни. -Ерих Фром

Ние вярвахме, че алкохолът или другите наркотици могат да ни помогнат да
контролираме щастието. Но сега – във възстановяването, се учим да се разчитаме
за нашето щастие на вярата. Вярата означава да оставим контролирането на нашия
живот на Висша ни сила. Вместо да го контролираме сами, ние вярваме, че нашата
Висша сила ще ни помогне да се справим с нещата, срещу които се изправяме. 

Във възстановяването се учим да имаме повече вяра, и работим непрекъснато за това.
Вяра и доверие в нашата Висша сила. Вяра и доверие в стъпките. Вяра и доверие в
нашите групи. Вяра и доверие, че животът ни ще стане много по-добър, ако не използваме
химически вещества, и работим с честност по програмата за възстановяване.
Вярата прави живота ни много по-лесен.

Молитва за днес:

Висша сила, моля се да бъда обграден с Твоята любов. Дай ми сила да направя трудните
неща. Помогни ми да помня, че не съм сам. 

Действие за деня:

Днес ще се наблюдавам, за да видя къде,  кои сфери на живота си, все още искам да
контролирам. Ще си напомням, че е много по- добре да оставя този контрол на
Бог.

hope Дата: Петък, 05-09-2014, 8:20 AM |Съобщение 201
С опит във форума
„ Боже, дари ни смирението ...”

Молитвата за Смирение има потенциал за конкретни промени в живота ни. Най-трудното при
нея е да си напомняме да й разчитаме. Молитвата ни предлага възможност да  успокоим
съзнанието си достатъчно дълго, за да усетим какво е желанието на нашата Висша сила за нас.
В тишината ще намерим сили да променим това, което трябва да променим.

Не е необичайно да се мисли, че всички, - не само ние, - трябва да се променят.
Всички ще се съгласите, че стигнахме до първата ни сбирка заради мисленето, че ние сме тези,
които трябваше да научим как другите да се променят, и че това със сигурност можеше
да ни направи щастливи. Но това не е начин да постигнем щастие, и ние имахме шанса да
го разберем. Ако нашето щастие е обвързано с това, което правят другите, ние винаги ще сме
под техен контрол. Какво мрачно съществуване бихме водили тогава!

Щастието,което заслужаваме, ще дойде когато правим две неща: първо, да се сдобием със
сила, която  идва с готовността да приемаме другите каквито са, и второ,
да поемем отговорността си да променяме това, което самите ние трябва да променим.
Молитвата за Смирение отговаря на нашите търсения за собственото ни щастие.

Днес ще намеря толкова щастие, колкото искам и потърся. Молитвата за Смирение, използвана
често, ще бъде ключът към него.

Съобщението поправено от hope - Петък, 05-09-2014, 8:23 AM

hope Дата: Събота, 06-09-2014, 10:55 AM |Съобщение 202
С опит във форума
Лъжем най-гръмогласно, когато лъжем себе си. --Eric Hoffer  

Когато не сме честни с другите, ние не сме честни и със себе си. Във възстановяването се учим как да лекуваме себе си, сърцата си. Ние признаваме когато сме сгрешили, и го правим бързо. Позволяваме на духа вътре в нас да говори. Вслушваме се в него. Позволяваме му да има най-силния глас. По този начин лъжите ни започват да губят властта си над нас. Ние откриваме начина да бъдем верни на духа вътре в нас.  

Молитва за Деня:  

Висша сила, знам, че Твой е спокойният, грижовен и тих глас вътре в мен. Помогни ми да го чуя когато медитирам. Твой е гласът,който искам да следвам.  

Действие за Деня:  

Ще се вслушвам в моята Висша сила. Ще изброя всички лъжи, които съм казал напоследък  насебе си и на другите. След това ще намеря някой, на когото вярвам и ще му разкажа за човека, когото съм излъгал.

hope Дата: Неделя, 07-09-2014, 8:24 AM |Съобщение 203
С опит във форума
Поражението може да послужи като победа на душата --Edwin Markham 

Животът ни дава някои препятствия. Понякога падаме. И какво от това? Това са неизбежни
и болезнени ситуации, но те са и необходими. Всяка “падина“, всеки „удар“е част
от процеса, който ни дава възможност да прегърнем живота, да ги превърнем в
творчески опит и така да видим света по нов начин - начин на съпричастност и
разбиране. Възстановяването не е въпрос на бягство от житейските удари или за
прикриване на тези, които вече сме понесли. Възстановяването е въпрос на
разбиране какво означават те, и как можем да работим с тях.  

Ударите, които сме понесли или понасяме, не бива да ни карат да се срамуваме, нито пък
да се гордеем. Те са просто доказателство, че ние сме били живи, че живеем, че
сме живи човешки същества. Възстановяването ни предлага възможност да се учим
от тях, за да можем да ги приемаме и като нови пространства за растеж. Когато
се решим да ги видим като възможности за придобиване, а не като за загуба, ние
сами се поставяме по-високо в собствените си очи, както и в очите на другите.

Днес ще приема всяка трудна ситуация като възможност за растеж.

hope Дата: Понеделник, 08-09-2014, 8:44 AM |Съобщение 204
С опит във форума
Всичко, което имаме, e Сега

Можем да живеем само сега, в този момент. Ние не можем да заличим грешките, които сме направили вчера, или да върнем добрите времена, които сме имали. Не можем да знаем това, което утре ще изисква от нас, нито можем да гарантираме сигурността и щастието на бъдещето. Сега е това, което имаме, и Сега е всичко.

Можем да следваме нашия план Сега. Можем да се въздържим от зависимостта си  в този момент. Можем да се справим с
проблемите, срещу които се изправяме Сега- днес, като правим най-доброто, което можем, и като се уповаваме на  Бог да ни
ръководи. Можем да бъдем във връзка с Висшата си сила само в настоящето.

Както се фокусираме върху настоящия момент, ние го живеем по-дълбоко, и ние се сдобиваме и с покой, и с удовлетворение, защото се освобождаваме от негодуванията си от миналото и от притесненията си за бъдещето. Каквото и да се случи, Сега е всичко, което можем да управляваме,  и всичко, от което се нуждаем.

Благодарен съм за настоящия момент.

Съобщението поправено от hope - Понеделник, 08-09-2014, 8:46 AM

hope Дата: Вторник, 09-09-2014, 9:25 AM |Съобщение 205
С опит във форума
...  не се безпокойте за утре, защото утрешният  ден сам ще се погрижи за себе си.

Да  се притесняваме за нещо, което е във времето напред, е загуба и на време, и на енергия, които можем да използваме по-добре, ако се опитаме да живеем пълноценно днес.

Например,  ако днес прекарваме часове в притеснения за важен тест в училище утре, няма да можем да се съсредоточим добре върху изучаването му. И ако вечерта мъчително будуваме в мисли над това, което не знаем или не сме научили, ще бъдем изтощени
утре, когато решаваме теста.

Няма  ли да е много по-добре, ако се съсредоточим върху извършването на всичко, което можем днес, за да се подготвим за теста, а след това, знаейки, че сме направили най-доброто, вечерта да сме спокойни и да се насладим на добър нощен сън? В
действителност, ако постъпваме така във всеки ден от годината, ще знаем, че даваме най-доброто от себе си, и няма да има нещо, за което прекалено да се притесняваме. Какво облекчение е да знаем, че сме направили най-доброто днес, и всеки ден!

Какво  мога да направя днес, така че да не се тревожа за него утре?

Съобщението поправено от hope - Вторник, 09-09-2014, 9:26 AM

hope Дата: Сряда, 10-09-2014, 9:06 AM |Съобщение 206
С опит във форума
Вратите, които отваряме и затваряме всеки ден, определят живота, който живеем.- Flora Whittemore

Често чуваме фразата "Когато една врата се затвори, друга се отваря." Това означава, че всичко в този свят си има начало и край. Когато завършим свое пътуване по даден път, предстои ни друг път.

Не е лесно да усещаме затваряща се врата. Взаимоотношения, приятелства, кариери, животът – всички имат своя край. Дори и да не можем да разберем защо една врата се затваря, важно е да помним, че нашата Висша сила разполага с всичко, за да се справи с това. И обратното – понякога не можем да разберем защо някои врати се отварят, защо ни разкриват възможности към които може да не сме се стремили. Отново, с помощта на нашата Висша сила, ние ще можем да се изправим пред тези нови предизвикателства.

Вратите, които се отварят и затварят през деня, ни помагат да се подготвим за нашите преживявания вечерта. Вратите, които се отварят и затварят тази вечер, ще ни помогнат да израстнем за утре. Ние не сме в някакъв лабиринт, в който да преследваме произволни пътеки. Ние сме деца на нашата Висша сила, водеща ни към избраната ни цел през много врати, които ще трябва да отворим и затворим през целия ни път.

Дали разбрах, че за всичко в живота ми има причина? Мога ли да се доверя, че моят път е подготвен за мен от Висшата ми сила?

hope Дата: Четвъртък, 11-09-2014, 10:04 AM |Съобщение 207
С опит във форума
Думите ми не могат да променят никого; променя гo това, което правя и тoй разбира.
-Paul. P.

Колко често сме давали всичко от себе си, за да се промени някой друг? Колко трескаво сме се опитвали да принудим някого да види светлината? С каква безнадеждност гледахме разрушителен модел - може би модел, познат ни от личен опит – да причинява ужасна болка на някой, който ни е скъп?

Всички сме го правили.
Бихме направили всичко, за да спасим хората, които обичаме. В нашето отчаяние си представяме, че само ако кажем точните думи, по точния начин, те ще ни разберат.

Ако промяната се случи, си мислим, че нашите усилия са успели.
Ако промяната не се случи, си мислим, че нашите усилия са се провалили. 
Но не е вярно нито първото, нито второто. 

Дори и най-добрите ни усилия не разполагат със силата да променят някой друг. Нито пък трябва да носим тази отговорност. Хората могат да бъдат убедени единствено от това, което те разбират. И те, както и ние, могат да разберат една по-дълбока истина само когато е настъпило тяхното време да се предвижат към нейното разбиране. Не по-рано.

Днес ще се съсредоточа върху промяната в себе си и ще повери тези, които обичам, на Висшата сила, която ги обича повече дори и от мен.

hope Дата: Петък, 12-09-2014, 11:41 AM |Съобщение 208
С опит във форума
Приятелството със самите нас е много важно, без него не можем да бъдем приятели с никой друг на света. - Елинор Рузвелт 

Нека започнем с това - За какво ни е нужен приятелят? Да помислим за момент, и да видим за какво е нужно приятелството, и как самите ние се отнасяме към него.                                                                    
Нека започнем с основното: Приятелят е с нас, а не против нас. Това означава, че един приятел няма да направи нищо, за да ни навреди, когато се стреми да ни помогне.                                                    
Приятелят е там, за нас, когато имаме нужда от разбиране, той ни казва истината, и прави нещата, които обещава да направи.                                                                                                                                
Приятелят обича да бъде с нас, защото за него сме добри; той ни вярва, че сме честни.                
Приятелят ни споделя какво се случва в неговия живот, и е загрижен за това какво се случва в нашия.
Приятелят прави неща, с които да ни помогне да се чувстваме щастливи.                                        
Приятелят ни прощава, когато го помолим за прошка.

Ние също можем да правим тези неща за нашите приятели. Но можем ли да ги направим за себе си? Това е въпрос, над който си струва да си помислим: добър приятел ли съм на самия себе си?

Молитвата ми Днес:                                                                                                                                        
 Моля се да отделя внимание на себе си така, както го правя и за моите приятели.

Действието ми Днес:                                                                                                                                          
 Ще предприема малка инвентаризация на приятеля в себе си. Какво става в мен? Как се справям?

hope Дата: Събота, 13-09-2014, 11:18 AM |Съобщение 209
С опит във форума
Как  работим за бъдещето си?

Ние практикуваме това, което можем или искаме да практикуваме. И ние ставаме това, което практикуваме. Продължаваме да бъдем това, което сме станали с всеки ден от живота ни. Когато сме наясно с това, което практикуваме,  можем да направим добро за себе си. Дали миналото ни е научило, че е най-добре да се оттеглим, да се скрием? И ако практикуваме бягство, помислете колко изолирани ще бъдем след двадесет години, считано от сега! Дали продължаваме да практикуваме недоверие? Тогава си представете колко надълбоко са се разрастнали корените на страха. 

Но тази истина има и друга страна. Ако днес практикуваме търсенето и намирането на красота, утре ще намерим два пъти по-голяма красота. Ако днес работим над прошката, утре можем да се освободим от негодуванието. Ако изберем връзката пред изолацията, можем да бъдем сред приятели през всички години, които се простират пред нас. Какво ще ни донесе бъдещето? - Каквото сме инвестирали в него. 

Днес се моля за мъдростта да видя бъдещето си в голяма степен като работа на собствените ми ръце и сърце. Моля за смелостта да поема отговорност за избора на собствената си посока.

hope Дата: Неделя, 14-09-2014, 9:58 AM |Съобщение 210
С опит във форума
Размишление за деня:

Промяната е част от процеса на живота. Понякога се разочароваме, защото ни се струва, че дадена промяна настъпва бавно. Друг път ни е трудно да устоим на промяна, която ни изглежда твърде много бърза или притискаща. Но трябва да помним, че промяната сама по себе си не е тази, която ни обвързва или пък освобождава. Отношението ни към промяната е това, което ни обвързва или освобождава. Като се учим да се движим с потока на живота, да се молим за насоки относно всяка промяна, която ни се предoставя – молейки се също така за ръководството, ако искаме тази промяна, ние постигаме готовността за нея. 
Готов ли съм да позволя на Бог да ме поеме и да ме насочва в промените, които трябва да осъществя, както и в действията, които трябва да предприема?

Днес се моля:

Когато промяната идва твърде бързо - или не достатъчно бързо - за мен, се моля да се адаптирам към нея, за да мога да се възползвам от свободата, която ми предлага Програмата. Моля се за ръководството на моята Висша сила както когато ми се предоставя промяна, така и когато желая дадена промяна. Моля се да се вслушвам в посоката на тази Сила.

Днес ще помня:

Бог е промяна.

Форум на АА в България » AA Форум » Форум на Анонимни Алкохолици » Дар за Днес
Page 14 of 65«1212131415166465»
Search:

Боже, дари ни смирението да приемаме нещата, които не можем да променим,
смелостта, да променяме нещата, които можем да променим и мъдростта да разбираме разликата.
Hosted by uCoz